Egyéb címek: Corrina, Corrina
Nemzet: amerikai
Stílus: dráma, vígjáték, romantikus
Hossz: 108 perc
szereplő(k):
Whoopi Goldberg (Corrina Washington)
Joan Cusack (Jonesy)
Don Ameche (Harry)
Tina Majorino (Molly Singer)
Ray Liotta (Manny Singer)
Szegény családba született. A whoopi művésznevet gyermekkori gúnynevére utalva vette fel (whoopee cushion – porbafingó).
Nyolc éves korától Helen Rubinstein kísérleti gyermekszínházban kezdett a szakmával foglalkozni. Itt szerezte meg színpadi, színészi gyakorlatát, legalábbis kizárólag itt tanulta a színészetet – színészpedagógusoktól. Tanárai azonnal észrevették a kislány rendkívüli tehetségét.
Teljes képzést más tekintetben sem kapott, éveken keresztül lemaradónak tekintették diszlexiája miatt: az iskolát is abba kellett hagynia.
A hatvanas években elhagyta otthonát, csatlakozott a hippi-mozgalomhoz, egy kommunában élt, és füvet is szívott. Sokáig nem dolgozott sehol. Később keményebb drogokat is fogyasztott. Ameddig a hetvenes években nem találkozott egy drogellenes aktivístával, Alvin Martinnal, nem sikerült leszoknia. Hamarosan összeházasodtak, és egy év múlva lányuk is született.
1974-ig különböző kvalifikálatlan munkákat végzett (pl. volt éjjeliőr is), amikor – egy színházi ügynökség segítségével – San Diegóban lehetőséget kapott. A férje ide nem követte, a házasság véget ért.
Színházi karrierjét már Whoopi Goldberg néven kezdte meg. San Diegóban részt vett a város Repertoár színházának létrehozásában. Azután San Franciscóba költözött, ahol különböző amatőrtársulatokban játszott. Egyik első főszerepét a Kurázsi mamában (Bertolt Brecht) alakította.
Egyszer, amikor egy előadásba be kellett ugrania egy megbetegedett társa helyett, támadt az az ötlete, hogy monodrámát adjon elő, amelyben hat szerepet egyedül ő játszik. Ezt a tervet 1983-ban tudta megvalósítani, és nagy sikert aratott. (The Spook Show). A darabot nemcsak Amerika különböző városaiban, hanem Kanadában és Európában is előadta. Az előadást Mike Nicols rendezte, aki 1984-ben segített neki aztán a Broadwayre kerülni. Ennek nyomán meghívásokat kapott különböző szerepekre; többek között játszott a Jézus Krisztus szupersztárban is.
A következő években – szaporodó filmszerepei miatt – már nemigen maradt ideje színházban szerepelni, bár volt még néhány emlékezetes alakítása.
Amikor Whoopi Goldberg 1985-ben arról értesült, hogy megfilmesíteni készülnek Alice Walker Kedves Jóisten c. Pulitzer-díjas regényét, ami az Egyesült Államok déli részén játszódik, a feketék másodrendűségéről, ezen belül a fekete nőkről szól, akik a feketék között is másodrangúak, levelet küldött az írónőnek, hogy játszani szeretne a filmben. Az írónő, ismervén a színésznő színpadi tevékenységét, beajánlotta a rendezőnek, Steven Spielbergnek. Whoopi Goldberg meg is kapta Celie, a főhős szerepét.
A színésznő berobbanását a film világába Golden Globe-bal és Oscarra jelöléssel jutalmazta a szakma.
Ez után a drámai szerep után Whoopi Goldberg a legkülönbözőbb műfajú filmekben játszott, komédiákban, krimikben, sorozatokban, sci-fi-kben és drámaiakban szintúgy.
A hangját adta emellett rajzfilmeknek, és elvállalt dokumentumfilmeket is.
A filmezéssel egyidőben Whoopi Goldberg a televíziók világába is bevonult. Éveken keresztül állandó szereplője volt egy humoros showműsornak, és vezetett talk-show-t is. Néhány évadon át szerepelt egy fantasztikus sorozatban (Star Trek: The Next Generation, 1988-1993), és vendégként néhány más tévéprodukcióban is.
1994-ben vezette először az Oscar díjátadó ceremóniát, és azóta óriási sikerrel szerepel sok hasonló szerepben.
Most a The View című showműsor egyik műsorvezetője Barbara Walters, Joy Behar, Elisabeth Hasselbeck és Sherri Sheperd mellett.
Whoopi Goldberg háromszor volt férjnél, az első férje, Alvin Martin, a második David Claessen, (1988—1990), a harmadik Michael Trachtenberg (1994—1995) volt. Lánya az első házasságából származik.
Különböző közismert románcai közül a legismertebb partner talán Timothy Dalton volt.
Whoopi Goldberg nem rejti véka alá radikális társadalmi nézeteit, nyíltan kritizálja az Egyesült Államok konzervativizmusát, magát a Republikánus Pártot is. Fellép a kultúrák, a vallások egyenrangúsága és az azonos neműek házassága mellett is.
1998-ban a Könyv címmel egy könyvet is kiadott, amelyben gyilkosan kritizálja korunk társadalmát és a politikai életet.